Cyber Rangers
Podcast

#8 | CYB3R Club #8: Šamanismus a pohledy do křištálové koule vs kvantitativní analýza rizik.

V tomto díle podcastu Cyb3r Club se ponoříme do světa kybernetických rizik a zjistíme, co vše se skrývá za zkratkou CRQ. Kvantitativní analýza kybernetických rizik nám představí nový pohled na to, jak modelovat a počítat rizika, namísto toho abychom jen stříleli od boku a barvili je fixem na zelenou, oranžovou a červenou.

Hostem podcastu je náš ranger Michal Hanus, se kterým probíráme právě tato témata. Dozvíte se, proč je pro kyber-riskaře důležité být co nejblíže etickým hackerům a jaké vstupy zvenčí i zevnitř firmy se hodí do kvantitativní analýzy. Proč bychom měli být pozorní na "skoronehody" a co se skrývá v brašně kvanťáka s nářadím?

Podíváme se na to, proč současně používané a propagované kvalitativní metody vypadají jako šarlatánství a jak poznat, zda je analýza rizik provedena poctivě nebo jde jen o střelbu od pasu. Rozklíčujeme, která část řízení kybernetických rizik je "rozbitá" a jak ji spravit. Michal Vám vysvětlí, proč je násobení Risk = Hrozba * Zranitelnost * Dopad zobrazené na barevné matici rizik považováno za středověké šarlatánství a proč bychom měli po kyber-riskaři požadovat jasné postupy, výstupy a hodnoty rizik.

Pobavíme se také o tom, proč je komunikace v kvantitativní analýze zásadní a jak při ní rozpoznat nespolehlivé údaje a jejich zdroje. Probereme, proč je vhodné provádět anualizaci pravděpodobnosti a jak matice rizik ve skutečnosti barví různě vysoká rizika, což nám může připomínat křišťálovou kouli, která generuje chaos.

A nakonec se podíváme na to, proč tato křišťálová koule, kterou používá několik tisíc firem s NIS2 směrnicí, může teď v době zvýšené hrozby být problematická, a co můžeme udělat, abychom se připravili na to, co přijde.